21 02 2009

RUS GELİR AŞKA, RUS'UN AŞKI BAŞKA...

     

‘Komünizmin Rus halkının genlerinde olduğunu’ söyleyen Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ziyaret edildi. Rusya bu ziyareti ‘tarihi ve ilk’ olarak niteledi ve iki ülke arasında 60 milyar dolarlık ‘stratejik’ bir anlaşma imzalandı.

 ***

      Türkiye Cumhuriyeti, III. Dünya savaşı öncesi askeri pakt arayışına mı girdi?

      Türkiye, NATO’dan ayrılıp, Avrasya Paktı’na geçmek için hamle mi yapıyor?

      Türkiye Cumhuriyeti; ‘öldürmeyi en iyi bilen bir ulus’ olarak tanımladığı İsrail ile ayni askeri paktta kalma ikileminden kurtulmak için Rusya ile yakınlaşıyor mu?

       Açıkça beyan ettikleri üzere, ABD yerine Rusya ile ittifaka girilmesini isteyen Ergenekoncu paşaların teker teker salıverilmelerinin altında, cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Avrasya Paktı konusunda Türkiye’nin samimi olduğunu Putin’e göstermek istemi mi yatıyor?

 ***

      Moskova ve Pekin 1990’ların ortalarından beri mevcut sorunlarını hızla aşıp ikili ilişkilerini geliştirdikleri gibi, uluslararası sorunlara ilişkin olarak ortak tavır belirlemeye başlamışlardır. Sınır sorunlarını çözmek amacıyla Çin ve Rusya öncülüğünde Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın katılımıyla 1996’da kurulan Şanghay Beşlisi, 2001 yılında Çin ve Rusya’yla doğrudan sınırı bulunmayan Özbekistan’ın da katılımıyla Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) dönüşmüştür. Bugün itibariyle ŞİÖ, Avrasya kıtasını temsil eden cazip bir uluslararası örgüt haline gelmiştir. Moğolistan, Afganistan, Hindistan, Pakistan ve İran’ın gözlemci üyelikleri de bunu doğrulamaktadır.

      5 Temmuz 2005 tarihinde yapılan Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti ortak askeri tatbikatının senaryosu ise; etnik sorunlar nedeni ile teröre maruz kalmış bir ülkeye yardım etmek amacı ile askeri müdahaleye dayandırılmış, Afganistan ve Irak'ta ABD işgalciliğine dur demenin denemesi yapılmıştı.

 ***

      Avrasya Birliği’nin temel fikri; Türki ülkelerin Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti liderliğinde ve garantisinde, Amerikancı Soroz emperyalizmini engellemektir. 

      Türkiye Cumhuriyeti’nin ise aklı karışık. Avrupa Birliğine bir türlü alınmayan, Pentagon darbeleri ile ABD tarafından hep aldatılan Türkiye’nin NATO’dan ayrılıp;  Rusya, İran, Afganistan, Irak, Suriye, Hindistan ve Çin ile ayni pakta girmesi -büyük bir ihtimalle- dünya haritalarını değiştirecektir.

Hayırlı olması dileği ile*...

 MEHMET T. ÖZCİĞER

2009 

*7 yıl önce yazdığım bu makaleye sadece bu cümleyi ekledim.  

 http://www.yenisafak.com/dunya/abdullah-gul-putin-ile-gorustu-169234

 

0
0
0
Yorum Yaz