05 02 2009

RICHARD GERE’İN MAKATINDAKI FINDIK FARESİ

 

          Uzak Doğu kültürlerinde binlerce tapınak -dolayısıyla da- binlerce tanrı vardır.

      Hindistan'ın en eski şehirlerinden biri olan Varanasi'de, tanrısal maymun Hanuman adına bir tapınak inşa edilmiştir. Efsaneye göre; Tanrı Rama'nın düşmanları tarafından kaçırılan karısını maymun Hanuman kurtarır. Tanrısal gücü ile kendi karısına dahi sahip çıkamayan Rama, minnet borcu olarak karısını tecavüzcülerin elinden kurtaran maymun Hanuman'ı kutsayıp, tanrı yapar.  Günde ortalama elli bin müridin ziyaret ettiği Hanuman Tapınağı’nda tanrı maymunlara ibadet etmenin şeytani büyüyü bozacağına ve daha sağlıklı olunacağına  inanılıyor.

      Kathmandu'da ise, İsa'dan önce 460 yılında inşa edilen Swayambunath Hindu Tapınağı’ndaki maymunlar tanrı olarak kabul edilir. Hindistan’ın Thanjavur şehrindeki Brihadiswara Tapınağı fillere adanmıştır. Burma'da kedilerin kutsandığı tapınağın müritleri, kedi ruhunun ilâhi bir güce sahip olduğuna inanırlar. Eski Mısır ve Aztek töreleri gereği; yılanlar, insanüstü kuvvete sahip, tanrının emirlerini yerine getiren kutsal hayvanlardı.

      Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde bulunan, Tanrıça Bhagwati Karniji -diğer ismiyle- Shri Karni Mata Tapınağı’nda da fareler kutsaldır. Tapınak müritlerinin getirdiği süt ve tahıl karışımını gümüş tabaklar içinden yiyen farelerin ortalama ağırlığı -obezite yüzünden- yarım kiloyu buluyor. Karniji Tapınağı’nda yiyecek dolu gümüş tabağı tanrı fare tarafından seçilen müritler, dileklerinin kabul edilip, kişisel güç kazanacaklarına inanıyorlar. Müritlerin fareler tarafından ısırılması ise; iş ve aşk hayatlarına şans getireceği şeklinde yorumlanıyor.

      Ölüm tanrısı Yama, bir annenin çok sevdiği evladını öldürür, kederli kadının yalvarmalarına dayanamayan Yama, öldürdüğü çocuğu fare olarak yeniden diriltir. Tanrı Yama'nın hayatını bağışladığı çocuğun tapınaktaki farelerden biri olduğuna inanan Karniji Tapınağı müritleri, kutsal fareleri ezmemek için ayaklarını zemine sürüyerek yürümek zorundadırlar. Kaza ile tanrı farelerin üzerine basıp öldüren ziyaretçi, ceza olarak öldürdüğü farenin ağırlığı kadar saf altını tapınak rahiplerine vermekle yükümlüdür.

      Antik Yunan kültüründe de fareler kutsal kabul edilirlerdi. Ege Denizi'ndeki Tenedos Adası’nda, İsa'dan önce 1500 yılında Apollo adına yapılan tapınakta farelere ibadet edilir, tapınak rahipleri tanrısal fareleri nöbetleşe beslerlerdi. California Üniversitesi araştırmacılarından Allan Ferris yaptığı DNA testleri sonucunda, günümüz beyaz fare atalarının, Tenedos Adası'ndaki kutsal fareler olduğunu ispatlamıştır.

      Mısırlıların, Asurlular ile girişeceği savaş öncesi, binlerce tarla faresi Asur askerlerine saldırarak yay torbalarını, yay kirişlerini ve kalkanların deri saplarını kemirmişler, savaşacak silahları kalmayan Asurlular mevzilerini bırakıp geri çekilirken büyük kayıplar vermişlerdir. Savaş sonrası zafer anıtı olarak  Mısır firavunu Sethos’un elinde fare tutan taştan heykeli Hephaistos tapınağına konulmuş ve kaidesine ‘Bakın ve bana saygı göstermeyi öğrenin’ yazılmıştı.

      Fareler koloniler halinde yaşarlar, yabancı fareleri gruplarına almazlar. Toplumsal yaşamlarında yuvanın reisi  olan dişi bir fare hayatı boyunca ortalama 1500 yavru doğurur. Bir günde ortalama kendi ağırlığının beş misli yiyecek yiyebilirler. Yeryüzünde 2000 değişik fare türü vardır.

 *** 

      Kemirgenler sınıfına dahil olup, biyolojik adı Meriones Unguiculatus olan ve ilk defa 1867 yılında Doğu Moğolistan'da görüldüğü için Moğolistan Gerbil'i olarak adlandırılan hayvan Türkiye'de fındık faresi olarak bilinir. Fındık fareleri başlıca; Kuzey Afrika, Rusya, İran, Sri Lanka, Hindistan ve Türkiye'de yaşarlar. Doğumlarından yedi hafta sonra çiftleşmeye ve üremeye başlayan fındık fareleri çok güçlü pençelere sahiptirler. Kalp atışları dakikada 260 ile 600 arası değişir. Çok kuvvetli koku alma yetenekleri vardır, uysaldırlar. 90 değişik türü olan fındık farelerinin tüyleri genel olarak; gri, kahverengi, kırmızımsı sarı ve beyaz renklidir.

      Laboratuarlarda deney hayvanı olarak da kullanılan fındık fareleri dünyanın birçok ülkesinde evcil hayvan olarak besleniyor. Başta Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya’da fındık faresi yetiştirme ve bakım rehberliği hizmeti veren dernekler mevcut. New York apartmanlarında evcil fare beslemek şehir kanunları gereği yasak.

 ***

      Türlerine göre boyları 7 ila 12 santimetre, ağırlıkları 52 ile 133 gram arasında değişen, memeli canlılar sınıfına dahil, uzun kuyruklu, iri gözlü, kimseye zararı olmayan, duygusal ve evcil fındık farelerini homoseksüel erkekler değişik amaçlar için kullanıyorlar. Bir ucu makata sokulan tüpün diğer ucuna fındık faresi dühul ettirildikten sonra, tüpün açık kısmına çakmak yakılmak suretiyle masum farecik can havliyle tüpün diğer ucuna -makata- doğru koşturulur. Korkuya kapılan fare, panik halinde pençeleriyle homoseksüel makat çeperlerini tırmalar.

      "Pretty Woman" filmiyle kadınların kalbine demir atan yakışıklı aktör Richard Gere, gay literatürde 'gerbilling' olarak tanımlanan fındık farelerinden seksüel zevk almanın kurbanı olmuş. Hakkında eşcinsel dedikoduları ayyuka çıkan Richard Gere, makatına tüp vasıtasıyla soktuğu fındık faresinin hışmına uğramış. Söylentilere göre; farenin makatından daha derinlere gidip, bağırsaklarına takılması nedeniyle Gere, Los Angeles'teki Cedars Sınai Hastanesi'nin acil servisinde 1990 yılında tedavi altına alınmış.

      Amerikan basınında dedikodusu çok sık yapılan Richard Gere'nin makatına giren fındık faresini çıkartma operasyonu konusunda kanuni sorumluluklarından ötürü Cedars Sinai Hastanesi yetkilileri açıklama yapamamaktadırlar. Görgü şahitleri arasında olduğu söylenen ve o yıllarda Gere'nin resmi eşi olup, hakkında lezbiyenlik dedikoduları fısıldanan, yanağı benli süper model Cindy Crawford da eski kocasının makatında fındık faresinin ne aradığı sorularına yanıt vermemektedir.

      Fındık faresi kazasının vuku bulduğu sırada Cedars Sınai Hastanesi'nde görevli olan bir acil servis hemşiresinin magazin basınında çıkan ifadesinden alınmıştır: "1990 yılının bahar aylarında, geç saatlerde görevli olduğum Cedars Sınai Hastanesi'nin acil servisine Richard Gere geldi. Çok büyük bir acı içindeydi. Yapılan röntgen çekimleri sonucu Gere'nin makatının beş santimetre kadar içinde fındık faresi olduğu tespit edildi. Aktör hemen tıbbi operasyona alınıp, fındık faresi makatından dışarıya çıkartıldı!"

      Kendini Budizme adayan ve Dalai Lama'nın en sadık müritlerinden biri olan Richard Gere'in makatındaki fındık faresi 'dedikodusu' Amerikan basınını hâlâ ilgilendiriyor. Ciddi televizyon programcısı Barbara Walter, fındık faresi ile Richard Gere arasında "pis dedikoduların" yapıldığını söylemesi üzerine Gere; “Şayet ben bir inek isem ve birileri benim zebra olduğumu iddia ediyorsa, bu beni zebra yapmaz" politikacılığı ile kendini savundu.

      Movieline Magazine; "Tüm Zamanların Gerçeğe En Yakın 50 Dedikodusu" anketinde, Richard Gere’in makatındaki fındık faresi konusuna ilk sıralarda yer verdi.

      Richard Gere, fındık faresiyle ilgili soruları kesinlikle yanıtlamıyor, bugüne kadar da olayı inkâr edici hiçbir resmi açıklamada bulunmadı.

 ***

      Tanrısal buyruklar sonucu 'kainatın en üstün canlı varlığı' olduğuna inanan ve kişisel zevkleri uğruna küçücük bir hayvanı makatına sokacak kadar alçalan insanın; hoyratça kullandığı yeryüzünden ve -fındık fareleri başta olmak üzere- tüm hayvanlar âleminden özür dilemesinin zamanı daha gelmedi mi?

MEHMET T. ÖZCİĞER

2009

 

0
0
0
Yorum Yaz